חן פיננסים

גלובס: "שוק האשראי החוץ בנקאי נמצא בתנופה אדירה" | מאמר דעה

במאמר שפורסם באתר "גלובס" צוין כי גופים חוץ בנקאיים בישראל מושכים אליהם משקיעים ישראליים מהשורה הראשונה כגון "בנק לאומי", חברת האחזקות "אלון רבוע כחול" ולאחרונה גם חברת "שיכון ובינוי", שהחלה להקים חברת בת אשר תעסוק במתן אשראי חוץ בנקאי. הסיבה לכך היא הצמיחה האדירה של שוק זה בבורסה בתל אביב, אשר כוללת כבר כ-20 חברות מימון חוץ בנקאי. יחד עם זאת, לענף זה עדיין יש לאן לשאוף משום שהבנקים שולטים כרגע ב-90% מהאשראי במשק.

עוד נכתב במאמר כי חברות המימון החוץ בנקאי עברו בהצלחה את "מבחן משבר הקורונה" בכך שפעלו באסטרטגיה שתפקידה הפחתת סיכונים: הן הקטינו את תיק האשראי, חיזקו את תהליכי ניהול הסיכונים ועיבו בטוחות. יכולת התאמת הסיכון של תיק האשראי בקרב חברות המימון החוץ בנקאי הנה גמישה כתוצאה ממשך החיים הממוצע של ההלוואות- כשלושה חודשים. כמו כן, חברות המימון החוץ בנקאי צמצמו חשיפות לתחומים כגון תיירות ומלונאות והגיבירו חשיפה לענף הנדל"ן והתשתיות שלא נפגע במשבר- ואפילו להפך.

סיבה נוספת שגרמה להתחזקות החברות החוץ בנקאיות קשורה בעובדה שהבנקים הקשיחו את מדיניות ההלוואות שלהם בזמן משבר הקורונה, בעיקר במתן הלוואות לעסקים קטנים. חברות המימון החוץ בנקאי, לעומת זו, זיהו את הפוטנציאל, הקשיבו להנחיות של בנק ישראל בנוגע לפריסת חובות ואיפשרו ללקוחות לבצע פריסות תשלומים.

שוק ההון פתוח מאי פעם לחברות אשראי חוץ בנקאי בהיבטים של גיוסי הון וגיוסי חוב. "חן פיננסים" פועלת בשוק צומח המעורר עניין רב, ולא בכדי, בקרב משקיעים מוסדיים. משקיעים אלו מבינים את הפוטנציאל בתחום ואת הסטנדרטים הגבוהים הנהוגים כיום בחברות הפועלות בו, כמו חן פיננסים הפועלת בסטנדרטים הגבוהים ביותר הקיימים.

ניווט פוסטים

מאמרים אחרונים בבלוג

נגישות