חן פיננסים

האם מבנה הרגולציה הפיננסית בישראל עומד בפני שינוי?

בכתבה אשר פורסמה באתר כלכליסט נכתב כי ע"פ מסמך התכנית הכלכלית לשנים 2020-2021, משרד האוצר מתכנן להקים ועדה ציבורית שתשנה את הרגולציה הפיננסית בישראל. מבנה הפיקוח הרגולטורי כיום מורכב משלושה רגולטורים עיקריים שמחלקים ביניהם את ענפי התעשייה: בנק ישראל, רשות ני"ע ורשות שוק ההון. הוועדה עתידה לחלק אחרת את הסמכויות והמטרות של הגופים ואולי אף לאחד את חלקם. בראשות הוועדה המתוכננת יעמוד מנכ"ל משרד האוצר רם בלינקוב, ושר האוצר אבגידור ליברמן הוא זה שימנה את החברים בה.

מטרת הוועדה היא לקדם רגולציה יעילה וכן להביא להפחתת הנטל הרגולטורי. היא תביא בחשבון את היתרונות והחסרונות של מבנה הפיקוח הפיננסי הנוכחי, וכן תערוך השוואה בין המבנה הישראלי למבני פיקוח אחרים הנהוגים בעולם. ההחלטה לקיים את הוועדה הגיעה בעקבות השינויים וההתפתחויות האחרונים בשוק הישראלי- בעיקר בכל הקשור למהפכה הטכנולוגית.

המודל הנוכחי של הרגולציה הפיננסית בישראל הוא כבר לא רלוונטי לימינו. מדינות רבות זנחו את המבנה המבוזר שבו הרשות המפקחת על העסק נקבעת ע"פ המוצר או סוג הפעילות הפיננסית שהלה מספק. המגמה העולמית כיום היא לאחד את רשויות הפיקוח על מנת להגביר את התחרות בשוק. כמו כן, נכתב כי המצב הנוכחי מקשה על הגופים הפיננסים להתרחב ולגדול וכן גורם לקשיי תיאום בין הרגולטורים השונים.

חברת חן פיננסים מברכת על הסרת חסמים להגברת התחרות בשוק הפיננסי והנה ערוכה למתן השירות הטוב ביותר בשוק משתנה ומתחדש, ובטוחה כי הדבר יטיב עם לקוחותיה וכן לעולם הפיננסי הישראלי.

ניווט פוסטים

מאמרים אחרונים בבלוג

נגישות