חן פיננסים

ההשפעה של החוק לקיצוץ מסגרות האשראי | מאמר תגובה ל"כלכליסט"

כפי שנכתב באתר עיתון כלכליסט, ועדת הכלכלה התכנסה לדון סביב סעיף הצמצום של מסגרות האשראי הבנקאיות. בצעד שנוי במחלוקת זה, המדינה תתערב בפעילות העסקית של בנק הפועלים ולאומי ותבקש מהם להתחיל בקיצוץ מסגרות האשראי של לקוחותיהם. המטרה של סעיף זה הוא להגביר את התחרות בענף הפיננסים הישראלי ולחזק את חברות כרטיסי האשראי החוץ בנקאיות כגורם תחרותי משמעותי מול הבנקים. בצורה זו, יגדל הביזור בשוק, מפני שנכון להיום כרטיסי האשראי הבנקאיים מהווים כ – 70% מצריכת האשראי הכללי של אזרחי ישראל.

ח"כ מיכאל ביטון, יו"ר ועדת הכלכלה, טען בוועדה כי סעיף זה פוגע בחלשים. בעיקר- כך טוענים ארגונים חברתיים- החוק פוגע במי שלא מצליח לקבל מסגרות אשראי חלופיות בחברות כרטיסי האשראי. ואכן, רבים מדווחים כי החלו לקבל מכתבים המודיעים על קיצוץ במסגרת האשראי ובעקבות זה הם נכנסו למערבולת כלכלית בשל האילוץ לחפש מקור אשראי אחר.
ההתערבות של המדינה בנעשה במסגרות האשראי החלה עם "ועדת שטרום" אשר הוקמה בשנת 2015. בראש הוועדה עמד עו"ד דרור שטרום, מי שבעבר כיהן כממונה על ההגבלים העסקיים. מטרת הוועדה הייתה להפריד את בעלות חברות כרטיסי האשראי מן הבנקים, ובכך להכניס שחקנים חדשים שיספקו שירותים בנקאיים ופיננסים. כתוצאה מכך, בנק הפועלים ובנק לאומי מכרו את אחזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי לאומי קארד וישראכרט. הנעשה בוועדת הכלכלה השנה הוא חלק מוועדת שטורם.

כיצד החוק לקיצוץ מסגרות האשראי משפיע עליי?

על מנת לעשות סדר בדברים: החוק מדבר על קיצוץ במסגרות של כרטיסי האשראי הבנקאיים ולא בקיצוץ מסגרת העובר ושב. כלומר, אם מסגרת העובר ושב שלכם עומדת על סך של 10,000 עדיין תוכלו להיות באוברדרפט של 10,000 מבלי שיופעלו סנקציות בחשבון שלכם. אבל במידה ומסגרת כרטיס האשראי הבנקאי שלכם היא 5,000 ש"ח, לא תוכלו "לגהץ" יותר מ 5,000 – למרות שמסגרת האשראי בעו"ש שלכם היא 10,000. כלומר, החוק לקיצוץ האשראי ישפיע עליכם בכך שהשימוש החודשי שלכם בכרטיס האשראי יוגבל.

נציגי הבנקים טוענים שהם עושים מה שניתן במסגרת החוק על מנת שלא לפגוע בצרכן – הם יקצצו אחרונים את המסגרת למי שמנצלים אותה על בסיס חודשי, כלומר ללקוחות החלשים יותר. כמו כן, הקיצוץ לא יפגע, ככל הנראה, במי שהמסגרת שלו נמוכה יותר מ- 7,500 ש"ח. ובכל זאת, גם מפרנס עיקרי של משפחה שמסגרת כרטיס האשראי שלו היא 8,000 ש"ח יכול להיפגע ממהלך זה, והוא עלול שלא לקבל כרטיס אשראי בחברות כרטיס האשראי החוץ בנקאיות – בעיקר בתקופת הקורונה.

פתרונות אשראי חוץ בנקאיים מגוונים - לכולם

קיבלתם מכתב מהבנק המתריע על קיצוץ מסגרת האשראי? כחברה שמתעסקת בפיננסים, אנו תמיד נמליץ להיערך לפני ולתכנן את ההוצאות עם הידיעה שהמסגרת קוצצה, ואולי זה לא הזמן המתאים לקנות ריהוט חדש, לצאת לחופשה (ממילא לא ניתן) או לשדרג משהו בחייכם.

חן גוטא

וגם אם בכל זאת הזמנים קשים, יש לזכור כי קיימים פתרונות פיננסים שהם לא כרטיסי אשראי בנקאיים וחוץ בנקאיים. חברת "חן פיננסים" מספקת ללקוחותיה שירותים של אשראי חוץ בנקאי אשר  אינם  תופסים את מסגרות האשראי הבנקאיות. אשראי חוץ בנקאי הוא כבר מזמן לא מילה גסה, והוא יגוון לכם את מקורות המימון ויהפוך את ההתנהלות הכלכלית שלכם ליעילה יותר ונכונה יותר עבורכם.
 אנו עובדים עם צוות של יועצים פיננסים מקצועיים, אשר ינגשו לכם  את אחת מהתוכניות המיוחדות שלנו בריבית נמוכה ובהסכם תשלומים נוח ויציב. כמו כן, במידה ואתם בעיל עסק שמקבל שיקים דחויים לפירעון, אנו מספקים שירותי ניכיון שיקים. "חן פיננסים" הינה חברת בוטיק קטנה, ובניגוד לבנקים ולחברות האשראי הגדולות אנו מספקים מענה אישי, אנושי ומותאם ללקוח באופן מושלם. בשבילנו אתה לא עוד מספר!

ניווט פוסטים

מאמרים אחרונים בבלוג

נגישות