חן פיננסים

"ככל שהשוק יתחזק, כך הצורך בחברות אשראי חוץ בנקאיות יגדל" | חן פיננסים

החזרה המבורכת למשק אופיינה, כמו בכל העולם, בלקיחת הלוואות וגיהוץ כרטיסי אשראי. וכפי שנכתב באתר "וואלה"– המרוויחים הגדולים מכל המצב היו חברות האשראי החוץ בנקאיות, שחווה פריחה אדירה שאחריה הגיעה ההצלחה בבורסה. חברות האשראי החוץ בנקאיות הפכו כיום למוסד המשלים את פעילות הבנקים, ולאו דווקא מוסד המהווה תחרות לגופים הבנקאים כפי שתוכננו להיות מלכתכילה ע"י בנק ישראל. אז מדוע דווקא משבר הקורונה עורר את הצמיחה הזו?

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא העובדה כי בעקבות החיסונים עסקים רבים חזרו למשק והם היו צריכים כסף על מנת להתחיל לפעול כרגיל. הדרישה לאשראי חוץ בנקאי הייתה כל כך גדולה, עד ש-12 חברות האשראי החוץ בנקאי אשר נסחרות בבורסה בתל אביב הוסיפו כ-2.5 מיליארד ש"ח לתיק האשראי המצרפי שלהן. גם המשקיעים לא התעלמו מן ההצלחה המסחררת הזו, ומניות חברות האשראי החוץ בנקאי עלו ב-100.18% מאז תחילת הסגר הראשון.

כמו כן, יש לזכור כי למרות שהמטרה המקורית של בנק ישראל לנסות לעורר תחרות בין הבנקים לחברות פרטיות, בסופו של דבר נוצר מצב בו הבנקים מלווים את הכסף לחברות האשראי החוץ בנקאיות, שהם גורם יציב וחזק בשוק, והם מצידם מלווים את הכסף לעסקים השונים. בצורה הזו בנק מוריד מעצמו סיכון, החברה החוץ בנקאית גוזרת קופות במרווח שבין הריבית שהיא משלמת לבנק לריבית שהיא לוקחת מבעל העסק. בצורה זו, הבנקים, חברות האשראי והלקוח (שמרחיב את כמות האשראי שהוא מקבל)- מרוויחים, אך לא נוצרת תחרות.

חן פיננסים
“ככל שהשוק יתחזק, כך הצורך בחברות אשראי חוץ בנקאיות יגדל” | חן פיננסים

מה שבטוח – ככל שהפעילות בשוק תגדל, כך הצורך באשראי יגדל. למרות שהשוק כביכול "צפוף" בחברות המתחרות על אשראי מבנקאים וכן מלקוחות, אנו רואים שהכיוון בשוק הישראלי הולך למקום אחד בלבד- למעלה. אנחנו ב"חן פיננסים" אופטימיים וגאים לקחת חלק בחיזוק הכלכלה הישראלית לאחר שנה קשה של משבר.

ניווט פוסטים

מאמרים אחרונים בבלוג

נגישות