חן פיננסים

תמונת מצב נוכחית של שוק האשראי החוץ בנקאי

בעקבות הצמיחה המחודשת במשק שהחלה לאחר היציאה ממשבר הקורונה חברות חוץ בנקאיות רבות הצליחו להגדיל את האשראי שלהן. ואמנם, כך נטען ב"כלכליסט", העלייה בשווי תיקי הלקוחות מלווה בירידה בשווי השוק של החברות, וזאת בשל התחרות בענף שגדל מיום ליום. את ההוכחה לגדילה הזו נמצא בבורסת תל אביב- נכון להיום, יש שם כ-13 חברות אשראי חוץ בנקאי כששבע מהן הצטרפו לבורסה בשנה האחרונה.

ועם זאת, כפי שטוען מנהל השקעות בגוף מוסדי ל"כלכליסט", אנו נתחיל לראות הבדלים בין החברות בעוד מספר רבעונים, לאחר שהתוצאות העסקיות של העליה החדשה בחברות חוץ בנקאיות יתחילו להתבסס ו"לחזור אל הקרקע".

מחזירים את האשראי לעסקים הקטנים

הנתונים של תיק האשראי הכולל של חברות האשראי החוץ בנקאיות מצביעים על שיעור גבוה של אשראי לעסקים קטנים (כ-4% מנתח השוק, לעומת כ-3% מענף המשכנתאות ו2% מהאשראי הצרכני). הסיבה לכך, כאמור, היא משבר הקורונה. הבנקים הקשיחו את תנאי קבלת האשראי לעסקים קטנים בשל הפגיעה וההאטה של אלו בשל המשבר. במידה וחברות האשראי החוץ בנקאי ירצו להמשיך בגדילה הזו- הבנקים יצטרכו להמשיך להפסיק לספק אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, כפי שקרה בשנת 2020.

השאלה החשובה שיש לשאול היא מה צופן העתיד במציאות עוד יותר רחוקה משלנו, מציאות שבה משבר הקורונה יזכר כאירוע היסטורי מרוחק, כמו המגפה הספרדית או המשבר הכלכלי העולמי של 2008. האם לא יהיה צורך בחברות האשראי החוץ בנקאיות, או שדווקא המציאות הנוכחית והעליה של חברות האשראי החוץ בנקאי יגרום לשינוי תמידי בשוק ובאופן שבו אנו צורכים אשראי- כלומר, האם נוכל למצוא הדים למציאות הכלכלית של 2020 גם ב2023? לדעתנו התשובה לכך עתידה להיות חיובית. בעלי העסקים הקטנים והבינוניים (הלקוחות הנוכחיים של חברות האשראי החוץ בנקאיות) יבינו כי הרבה יותר קל, נוח ומשתלם להלוות דרך החברות החוץ בנקאיות ולא דרך הבנקים והבירוקרטיה שלהם.

בסופו של דבר תחרות היא לא דבר שלילי. תחרות יכולה לגרום לעסקים להשקיע יותר משאבים בלקוחות. גם אם הריבית תהיה גבוהה יותר, אין תחליף לחברה חוץ בנקאית המורכבת מאנשים מקצועיים המספקים יחס אישי ללקוחות, כגון "חן פיננסים". ב"חן פיננסים" אתם לא סתם מספר- אתם עולם ומלואו, ואנו נעשה כל מה שצריך על מנת למצוא את תכנית התשלומים הנוחה והמשתלמת ביותר עבורך.

ניווט פוסטים

מאמרים אחרונים בבלוג

נגישות